Teksty piosenek > K > Kabaret Tey > O zespole
2 423 667 tekstów, 31 294 poszukiwanych i 411 oczekujących
Kabaret Tey
kabaret_tey

Kabaret TEY – jeden z najbardziej znanych polskich kabaretów lat 70. i 80. Założycielami kabaretu byli: Zenon Laskowik, Krzysztof Jaślar oraz Aleksander Gołębiowski. Jednymi z popularniejszych członków byli Bohdan Smoleń, Rudi Schuberth oraz Janusz Rewiński. Kabaret zakończył swoją działalność w 1988 roku.

Założony w połowie lat 60. na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu pod nazwą Klops, w 1970 roku przekształcony został w kabaret zawodowy Tey. Pierwszy występ odbył się 17 września 1971 roku w sali przy ulicy Masztalarskiej w Poznaniu. Potem ekipa występowała przejściowo w budynku harcówki na Boninie (1976), by w końcu otrzymać (dzięki wstawiennictwu prezydenta Andrzeja Wituskiego) 150-osobową salę w kamienicy na rogu Starego Rynku i ul. Woźnej (Woźna 44), w której poprzednio funkcjonował klub seniora. 17 września, corocznie, fani kabaretu zapalają tu świeczki upamiętniające inaugurację jego działalności (zbieżność daty powstania kabaretu z agresją ZSRR na Polskę w 1939, nie została zauważona przez cenzurę PRL).

Sławę kabaretowi przyniosła opolska „Złota Szpilka” przyznana w 1973 r. oraz nagroda Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii najlepszego kabaretu. Tey pokonał wtedy Salon Niezależnych, Pod Egidą oraz Elitę.

W 1974 roku z grupy odszedł jeden z założycieli, Krzysztof Jaślar, którego twórczość została objęta w PRL całkowitą cenzurą. Tomasz Strzyżewski w swojej książce o peerelowskiej cenzurze publikuje notkę informacyjną nr 16/74 Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk z wytycznymi dla cenzorów: "Ze względu na szkodliwość polityczną utworów Krzysztofa Jaślara (jednego z autorów poznańskiego kabaretu "Tey") nie należy dopuszczać do żadnych publikacji tego autora".

W 1978 roku do kabaretu dołączył Bohdan Smoleń, który zastąpił Janusza Rewińskiego. W tym samym roku Krzysztof Jaślar i Zenon Laskowik spotkali się ponownie, aby współtworzyć takie programy jak: Narodziny gwiazdy – 1977, Śpiew, balet, piosenka – 1978, Z tyłu sklepu – 1980 i Na granicy – 1980 i 1981.

W 1984 roku, po zakończeniu w Polsce stanu wojennego, kabaret zmienił nazwę na Teyatr, a jego popularność zaczęła wygasać. Ostatni występ w Polsce grupa zaliczyła w 1987 roku, a w 1988 odbył się ostatni występ dla Polonii w USA i Kanadzie. W 1989 roku kabaret w pełnym sześcioosobowym składzie wystąpił w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Członkowie Teya zaprezentowali nowe wersje starych skeczy (np. „Pani Pelagia”, „Maluch”).

Do najsłynniejszych skeczów i programów należą:
S tyłu sklepu,
Na granicy,
Narodziny gwiazdy,
Służba zdrowia,
Dislus Ursus Superstar,
cykl Muzyka małego ekranu,
cykl Allewizja,
Doroznosiciele,
Uzdrowisko,
Śpiew, balet, piosenka,
Wykopaliska,
Przeboje kabaretu TEY czyli najlepiej nam było przed wojną,
10 lat Orkiestry Zbigniewa Górnego,
Zbiórka czyli z rolnictwem na TEY.

Artyści:
Zenon Laskowik
Krzysztof Jaślar
Aleksander Maria Gołębiowski
Janusz Rewiński
Bohdan Smoleń
Rudi Schuberth
Zbigniew Górny

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

tekstowo.pl
2 423 667 tekstów, 31 294 poszukiwanych i 411 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności